Początek roku akademickiego zbliża się nieubłaganie, a to oznacza, że już wkrótce tysiące studentów powróci z rodzinnych miejscowości do miast, w których znajdują się ich uniwersytety. Mimo trudnej sytuacji na rynku nieruchomości, kawalerki i pokoje na wynajem dla studentów wciąż cieszą się ogromną popularnością, wyprzedzając tym samym akademiki. Wynajem mieszkania to świetna inwestycja oraz doskonała okazja do dodatkowego zarobku. Oczywiście, takie mieszkanie musi zostać uprzednio odpowiednio urządzone, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie Twoich zysków.

Co wpływa na cenę mieszkania na wynajem?

Kluczowa jest, oczywiście, lokalizacja takiego mieszkania. Dobrze więc, by znajdowało się blisko dworca autobusowego, przystanku lub pętli. Dodatkowym atutem będzie bliskość sklepów, aptek czy placówek medycznych. Są to jednak kwestie, na które nie mamy już większego wpływu. Góra, może i przyszła niegdyś do Mahometa, ale lokalizacji naszego mieszkania nie możemy zmienić. Co więc jesteśmy w stanie zrobić? Przede wszystkim – odpowiednio je urządzić. Odpowiednio to jednak słowo klucz, bo jak wszyscy wiemy – każdy ma zgoła odmienne gusta i potrzeby.

Aranżacja mieszkania – o czym pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy, urządzenie mieszkania, które przypadnie do gustu wszystkim i sprosta ich potrzebom, jest zadaniem niemożliwym. Co więc możemy w takiej sytuacji zrobić? Kierować się uniwersalnością – zarówno w kwestii czysto estetycznej, jak i funkcjonalnej. Powinniśmy wykorzystać więc neutralne, jasne barwy. Zamiast wyszukanych mebli, postawmy na proste i funkcjonalne konstrukcje.

Urządzanie mieszkania na wynajem dla studentów.

Chcąc urządzić mieszkanie dla studentów, powinniśmy wykorzystać wszystkie, oferowane przez przestrzeń możliwości. Pamiętajmy, że studenci – z reguły – nie są jeszcze zamożnymi ludźmi, toteż najczęściej decydują się wynająć pokój, lub współdzielić mieszkanie z przyjaciółmi, partnerem. Oczywistym atutem będzie, jeżeli w mieszkaniu znajdą się przynajmniej dwa łóżka. Nawet jeżeli kawalerka nie zostanie wynajęta przez dwie osoby, takie łóżka zawsze będzie można połączyć w jedną całość.

Jak studia, to nauka. Należy więc zadbać o to, by w mieszkaniu znajdowało się odpowiednio komfortowe miejsce do nauki. Powinna być to wydzielona przestrzeń, która znajdować się będzie z dala od pomieszczeń często użytkowanych – a więc, na przykład kuchni. Jeżeli z góry planujesz, by mieszkanie wynajmowane było przez więcej, niż jedną osobę, dobrym rozwiązaniem będzie zakup większego stołu, który pełnić będzie funkcję zarówno biurka, jak i miejsca do spożywania posiłków.

Sprzęty AGD.

Absolutną koniecznością jest to, by mieszkanie wyposażone było w podstawowe sprzęty AGD – a więc pralkę, lodówkę, kuchenkę i piekarnik. Miłymi dodatkami niewątpliwie będzie mikrofalówka – bo jak wszyscy wiemy, kuchnia studencka to głównie dania gotowe. Warto zadbać, by w mieszkaniu był dostęp do internetu.

Prywatność.

Jeżeli rozdzieliłeś swoje mieszkanie na więcej pomieszczeń, pamiętaj o prywatności. Nawet jeżeli będzie ono wynajmowane przez grupkę znajomych – każda z tych osób pragnąć będzie chwili prywatności. Pomieszczenia powinny być więc od siebie oddzielone. Zwróć także uwagę na drzwi – postaw na modele nieprzeszklone.

Akcesoria.

Chcąc przygotować mieszkanie na wynajem, nie można także zapomnieć o pewnych akcesoriach i drobiazgach. Miłą niespodzianką będą przedmioty codziennego użytku, takie jak suszarka na pranie, elektryczny czajnik czy podstawowe wyposażenie kuchni.

Spróbuj oszczędzić na meblach.

Jeżeli nie chcesz wydawać fortuny na nowe meble, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je samodzielnie. Sporą popularnością cieszą się meble wykonane z palet drewnianych – w internecie bez większych problemów znajdziemy gotowe projekty takich mebli.

Elementy stałe.

Potencjalna awaria baterii w zlewie lub w łazience to sytuacja niezwykle frustrująca dla wynajmujących, jak i samego najemcy. Z tego względu nie należy oszczędzać na tego rodzaju elementach wyposażenia. Pamiętaj, że taka awaria niesie za sobą również o wiele większe zagrożenie w postaci ewentualnego zalania mieszkania.