Choć sezon ogrodniczy rozpoczął się już znacznie wcześniej, a najcięższe prace – związane ze sprzątaniem ogrodu i przygotowaniem gleby po zimowym okresie – mamy już za sobą, to nie znaczy, że możemy spocząć na laurach. Również i w czerwcu powinniśmy zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Tylko co możemy wykonać w tym miesiącu?
Czerwcowe prace w ogrodzie – czyli jakie?
Lato już przed nami, co możemy odczuć nawet teraz za sprawą wysokich temperatury, które – niejednokrotnie – dają się w kość. Co więc powinniśmy wykonać, by móc w godny sposób przywitać lato w naszym ogrodzie? Bierzmy się za przycinanie krzewów oraz żywopłotów, które – najpewniej – przez wiosnę zdążyły już zakwitnąć i rozrosnąć się. Istotne jest również nawodnienie gleby w ogrodzie – jeżeli nie w smak nam uganianie się z wiadrem wody w upałach, rozważmy zakup automatycznych systemów nawadniających. Nie zapomnijmy także o chwastach, które potrafią rozrosnąć się w zaskakująco szybkim tempie.
Co można sadzić i uprawiać w czerwcu?
Jeżeli w naszym ogrodzie wciąż znajduje się niezagospodarowana część przestrzeni, możemy śmiało wykorzystać ją do uprawy warzyw. W czerwcu możemy wysiewać takie warzywa, jak marchew, sałata, koper, buraki czy rzodkiewka. Jeżeli zaś o kwiaty chodzi, to doskonały okres na to, by posadzić w nim niezapominajki lub bratki – wspomniane rośliny preferują dosyć ciepłe i słoneczne dni, a więc okres letni będzie sprzyjać ich rośnięciu.
Nawadnianie trawnika.
Podczas wysokich temperatur istotne jest to, by nasz trawnik i ogród były nawadniane regularnie – przynajmniej raz dziennie. W przypadku koszenia trawy, czynność tę możemy wykonywać raz na dwa tygodnie.