Wilgoć jest problemem, z którym boryka się ogromna ilość domostw, mieszkań czy kamienic. Problem ten najczęściej występuje w starszych budynkach, które nie są odpowiednio ocieplone. Wilgoć może jednak być obecna wszędzie, gdyż jest to zależne od wielu czynników. Jeżeli zauważyliśmy w swoim domu pierwsze oznaki wilgoci, należy jej przeciwdziałać jak najszybciej.
Wilgoć i jej skutki.
Skutki wilgoci w początkowych etapach ograniczają się przede wszystkim do aspektów wizualnych. Na ścianach możemy zauważyć ciemne przebarwienia, następnie farba w tych miejscach zacznie się powoli łuszczyć i odpadać wraz z tynkiem. Wilgoć sprzyja również powstawaniu grzybów, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Sama wilgoć również nie sprzyja naszemu organizmowi.
Jak pozbyć się wilgoci?
Wszystko jest zależne od skali problemu. W przypadku mieszkańców kamienic lub bloków problem z wilgocią nie musi się ograniczać tylko i wyłącznie do naszego mieszkania. Źródło problemu może być gdzie indziej, a doraźne próby jej powstrzymania niczym nie poskutkują. W takiej sytuacji należy zgłosić się do zarządcy lub administracji. Czasami również zabezpieczenie elementów mieszkania, na których pojawiła się wilgoć, również nic nie zdziała. Jeżeli w naszym domu pojawił się problem z wilgocią, warto zainwestować w specjalne urządzenie, takie jak pochłaniacz wilgoci. Istotne jest również regularne wietrzenie mieszkania i utrzymywanie wysokiej temperatury.
Wilgoć niszczy konstrukcje i wyposażenie domu. Borykałem się z problemem wilgoci, dopiero gruntowny remont załatwił sprawę.